Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego we Wronkach

„Supełki- nieoczekiwana zamiana miejsc

2017.03.20

17 marca uczniowie klas I – III  spotkali się w sali Wronieckiego Ośrodka Kultury  z zespołem teatralnym  Grupa „ T ”  z Torunia.  Obejrzeli spektakl pt. „Supełki – nieoczekiwana zamiana miejsc”.  Celem  przedstawienia  było rozwijanie empatii, wrażliwości i szacunku wobec istot żyjących. Twórcy pragnęli pokazać dzieciom, że zwierzaki odczuwają ból i emocje, mają  niepowtarzalną osobowość oraz potrzeby.

Opowieść zaczęła się w Supełkowie, krainie zamieszkanej przez Supełki Mańka i Hortensję, w której było  wiele zabawy,  śmiechu, a nawet czarów.  To właśnie za sprawą magicznych mocy Supełek Maniek został zamieniony w psa. To była kara za niewłaściwe zachowanie wobec zwierząt.  Bohater trafił do całkiem innego, zwierzęcego świata.  Spotkał tam gołębia, królika, papugę i przebiegłego hycla. Czego się nauczył Maniek będąc w futrzanym ciele? Czy czar przestał działać? Czy Hortensja  zdołała pomóc swojemu bratu, chociaż nie znała psiego języka?

Aktorzy w trakcie przedstawienia zadawali dzieciom pytania, poruszali się po sali i nawiązywali z nimi bezpośredni kontakt, wzmagając zainteresowanie i zaangażowanie w odbiór spektaklu. Uczniowie odpowiadali  na pytania i żywiołowo reagowali  na przykłady złego zachowania w stosunku do zwierząt.  Aktorzy udowodnili, że zwierzęta potrafią mówić ludzkim głosem,  jeśli tylko chcemy ich słuchać.