Święto Patrona

2018.01.12

Sto trzydzieści cztery lata temu, 8 stycznia 1884 roku urodził się Kornel Makuszyński – Patron naszej Szkoły. Każdego roku świętujemy jego urodziny, a uczniowie klas pierwszych zostają wówczas uroczyście przyjęci w poczet „Miłośników twórczości Kornela Makuszyńskiego”.

12 stycznia odbył się apel z okazji Święta Patrona przygotowany przez panią Danutę Walicht oraz wychowawców klas pierwszych – panie Agnieszkę Gołąbek, Beatę Tomczak i Bożenę Turkowską. O oprawę muzyczną zadbała pani Hanna Janicka i prowadzony przez nią szkolny chór; nad dekoracją sali czuwała pani Jolanta Gębara.

Wszyscy uczniowie naszej Szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby spotkać się z panem Makuszyńskim (w tej roli Fabian Golon), który podczas krótkiego wywiadu opowiedział o swoim dzieciństwie, o szkolnych przygodach, o miłości do gór. Następnie głos zabrały pierwszaki – mówiły o tym, w jaki sposób poznały dzieła Makuszyńskiego i czego dowiedziały się o Patronie, przygotowując się do dzisiejszego święta. Pani Dyrektor Alicja Raś przyjęła od uczniów klas pierwszych uroczystą obietnicę, że będą odtąd wzbogacać wiedzę o Patronie, czytać jego książki oraz naśladować jego idee. Pani Dyrektor życzyła także najmłodszym, aby poznawanie utworów Makuszyńskiego zawsze dawało im wiele radości. Na imprezie urodzinowej nie zabrakło oczywiście tortów, przygotowanych na tę okazję przez rodziców pierwszoklasistów. Uczniowie klas pierwszych oraz Patron, Kornel Makuszyński wspólnie zdmuchnęli świeczki na tortach, a następnie wszyscy odśpiewali solenizantowi „Sto lat”.

Na zakończenie uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami: panią Ewą Spychałą oraz panią Elizą Paszyk przygotowali scenkę na podstawie „Legend krakowskich” Kornela Makuszyńskiego. Legendę o smoku wawelskim znają chyba wszyscy: król Krak (Jan Nowak) – ojciec pięknej Wandy (Gabriela Michałek) – buduje na wzgórzu wawelskim swój gród. Szczęście mieszkańców Krakowa (Marta Mielczarek, Joanna Perz, Alicja Napierała, Martyna Plich, Julia Socha) nie trwa jednak długo, bo do groty pod Wawelem wprowadza się smok (Jakub Rój) – groźny, wiecznie głodny i budzący trwogę swym potężnym rykiem (Hubert Buda). Ani król, ani wójt krakowski (Jakub Krych), ani książę Bursztynek (Patryk Kaźmierczak) nie są w stanie powstrzymać wroga. Tymczasem szewc – majster Kopyto (Krystian Fryś) i jego żona (Zofia Zielińska) przyjmują pod swój dach sierotę – Skubę (Mikołaj Raś). To właśnie młody szewczyk wpada na genialny pomysł, by dać smokowi do schrupania skórę owcy wypełnioną siarką i smołą. Konsekwencją są bardzo nieprzyjemne dolegliwości gastryczne, których nie mogą ukoić hektolitry wody z Wisły – smok pęka na milion kawałków, nad Wawelem unosi się chmura konfetti, a mieszkańcy Krakowa mogą świętować. Historię tę opowiadają nam trzy narratorki: Anna Kowalska, Leticja Wallicht i Patrycja Kapłon. Scenografię do przedstawienia (jamę smoka, gród wawelski na wzgórzu) przygotowali Karolina Libera i Alan Skrzypczak. Uczniowie klas szóstych zakończyli swój występ wspólnie zaśpiewaną „Bajką o hucie wawelskiej” (aktorów wsparły: Zuzanna Orzechowska, Gabriela Brzóska, Martyna Wachowiak, Weronika Wieczorek, Wiktoria Rzepa i Kaja Dębowska).

Co roku – na początku stycznia – mamy okazję, by przypomnieć sobie postać Kornela Makuszyńskiego. Jego utwory – zabawne, mądre, pełne niesamowitych przygód – warto poznawać każdego dnia.