Koło biologiczne w Ogrodzie Botanicznym

2019.05.12

W sobotę, 11 maja uczniowie kółka biologicznego oraz klasy V c uczestniczyli w wycieczce do poznańskiego Ogrodu Botanicznego. Wyjazd zorganizowała pani Ewa Spychała w ramach realizacji unijnego projektu „Lepsza edukacja w Szkole Podstawowej nr 2 we Wronkach”. Program zajęć składał się z dwóch części: „Na zdrowie! Sekrety natury” i „Drzewa polskich lasów”.

W ramach pierwszej części odbyły się zajęcia plastyczne i zajęcia w terenie. Podczas zajęć plastycznych robiliśmy woreczki na zioła. Pan Mateusz przyniósł różnego rodzaju zioła, m.in. miętę, chmiel i lawendę. Przygotowane samodzielnie mieszanki zapakowaliśmy do przygotowanych woreczków.

Kiedy wyszliśmy na dwór, otrzymaliśmy karty pracy. Szukaliśmy roślin stosowanych w ziołolecznictwie oraz w kuchni jako przyprawy. Pani prowadząca te zajęcia przekazywała nam wiele ciekawostek na temat każdej napotkanej rośliny.

Drugą część – „Drzewa polskich lasów” – prowadził pan Mateusz. Wyruszyliśmy z nim w poszukiwaniu dwunastu różnych drzew, które rosną w naszych lasach. Oglądaliśmy świerki, cisy, sosny, dwa gatunki klonu, buki, olsze, graby, dwa gatunki dębów, lipy oraz modrzewie. Prowadzący uczył nas, jak rozpoznać każde z drzew. Pokazywał zdjęcia owoców, charakterystyczne kształty liści oraz igieł. Przedstawiał nam różnice pomiędzy dębem bezszypułkowym i szypułkowym, między klonem pospolitym a klonem jawor. Pan Mateusz przekazał nam informacje na temat wykorzystywania drewna dawniej i dziś. Na koniec tej części czekał nas test. Musieliśmy rozpoznać drzewa po liściach, igłach i owocach. Byliśmy uważni podczas zajęć, więc dobrze sobie poradziliśmy.

Wiktoria Kalinowska

klasa V c