Lekcja przyrody w Wielkopolskim Parku Narodowym

2019.06.09

W sobotę, 8 czerwca uczniowie klas czwartych udali się na wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wyjazd był częścią zajęć rozwijających z przyrody prowadzonych przez panią Ewę Spychałę w ramach projektu Unii Europejskiej „Lepsza edukacja w Szkole Podstawowej nr 2 we Wronkach” i został w całości sfinansowany z funduszy europejskich.

Miejscem docelowym wyjazdu było Centrum Edukacji Ekologicznej w Jeziorach – siedzibie Wielkopolskiego Parku Narodowego położonej nad Jeziorem Góreckim. Lekcję przyrody uczniowie rozpoczęli w sali audiowizualnej, gdzie podczas wykładu, prezentacji i projekcji filmów zdobyli podstawową wiedzę na temat Wielkopolskiego Parku Narodowego, jego 62-letniej historii, wielkości i położenia, występujących tu gatunków roślin i zwierząt, a także uwiecznionego w logo parku puszczyka.

Następnie młodzież udała się na ścieżkę dydaktyczną, gdzie z bliska mogła zobaczyć różne gatunki roślin. Świat roślin i zwierząt dzieci mogły poznać także podczas gier i zabaw. Podziwiając Jezioro Góreckie, dowiedziały się więcej o kormoranach żyjących na wyspie i wysłuchały opowieści o znajdujących się tam ruinach zameczku wybudowanego w XIX wieku przez Tytusa Działyńskiego dla Klaudyny Potockiej, zrujnowanego po upadku powstania listopadowego. Uczniowie mogli się też przekonać, jak to jest, gdy nic się nie widzi i jak działa echolokacja – sposób, w jaki nietoperze orientują się w przestrzeni. Skacząc w dal czy wspinając się na pale, mogli przekonać się, jakie odległości pokonują różne gatunki zwierząt. Mogli przejść bosą stopą po różnych typach podłoża występujących w lesie, np. po kamieniach, mchu, piasku czy… szyszkach. Dowiedzieli się więcej także o życiu bobrów, nietoperzy oraz o śladach zostawianych przez różne zwierzęta, bawiąc się w tropicieli.

Ostatnim punktem lekcji przyrody były zajęcia w Muzeum Przyrodniczym. Uczniowie mieli za zadanie uzupełnić karty pracy, samodzielnie poszukując odpowiedzi w czterech salach wystawowych muzeum. Utrwalili swoją wiedzę o Wielkopolskim Parku Narodowym, o tym, czym jest granica parku, a czym granica otuliny. Pogłębili wiedzę o ekosystemach leśnych i wodnych, mogli posłuchać dźwięków wydawanych przez różne gatunki zwierząt żyjących na terenie parku, zobaczyć z bliska kolekcję ptaków związanych z WPN, przyjrzeć się owadom – m.in. bogatej kolekcji motyli.

Czas na świeżym powietrzu minął bardzo szybko. W drodze powrotnej można było jeszcze posilić się w restauracji McDonald’s w Rokietnicy. Wszyscy wróciliśmy do domów bogatsi w wiedzę, zmęczeni, ale zadowoleni.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Wielkopolskiego Parku Narodowego za wspaniałą lekcję, poświęcony nam czas i życzliwość:-)

Ewa Spychała, Agnieszka Piechaczyk, Eliza Paszyk