SUKCES NASZEJ UCZENNICY!!!

2016.03.20

Uczennica klasy VIb – Julita Cudaszewska – zdobyła wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim o Twórczości Kornela Makuszyńskiego „Czytanie jest przygodą”. Napisała pracę pt. „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”. Czy Kornel Makuszyński miał rację?

„Czytanie jest przygodą” to konkurs literacki zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie i adresowany do uczniów szkół podstawowych. Prace konkursowe oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz IV-VI.  Zadaniem uczestników było zredagowanie pracy pisemnej na jeden z trzech tematów:

1)    W losach bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego przeplatały się radości i smutki. To jest mój list do wybranej postaci z dzieł pisarza, w którym odniosę się do jej historii i własnych doświadczeń. Może ją rozśmieszę, a może pocieszę…

2)    Literatura fantasy czy książki Kornela Makuszyńskiego? Moje literackie wybory.

3)    „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”. Czy Kornel Makuszyński miał rację?

Julitko, gratulujemy sukcesu!!!

Praca konkursowa

„Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”. Czy Kornel Makuszyński miał rację?

Uważam, że Kornel Makuszyński miał rację, twierdząc, że stracony jest każdy dzień bez uśmiechu. Myślę tak samo jak on, że z każdego dnia należy się cieszyć, przesyłać uśmiech każdemu. Jeżeli do kogoś się uśmiechamy, to ta druga osoba patrzy na nas z zadowoleniem i sama czuje się szczęśliwsza.

Powinniśmy w każdym drobiazgu odnaleźć sens i radość życia. Zadowoleni jesteśmy, gdy wyjeżdżamy na wakacje albo gdy dostaniemy wspaniały prezent. Ten czas jednak się kończy, a my musimy nauczyć się czerpać radość z każdego dnia. Żyjemy w takich czasach, że większość ludzi pędzi przez życie i nie potrafi się cieszyć daną chwilą.

Myślę, że jeżeli coś nam się nie uda, na przykład dostaniemy złą ocenę, to powinniśmy powiedzieć sobie: „To nic, poprawimy się i będzie lepiej”. Nie możemy załamywać się, gdy pokłócimy się z koleżanką czy kolegą, będzie lepiej, gdy wzajemnie się przeprosimy, a łzy zamienią się w uśmiech.

Jest wielu ludzi, którzy ciągle narzekają, a nie potrafią znaleźć dobrych stron swojego życia. Myślę, że Kornel Makuszyński był optymistą i sam często się uśmiechał. Człowiek, który się uśmiecha, będzie miał zawsze wielu przyjaciół, ponieważ daje on radość i optymizm. Myślę również, że nie możemy rozczulać się nad sobą, usiąść w kącie i płakać. Płacz i tak nam nie pomoże, a życie jest za krótkie i za piękne.

Często też się złościmy, a powinniśmy pohamować się i walczyć z własnymi emocjami. Warto odpocząć, pomyśleć, nie spędzać za dużo czasu przed telewizorem czy komputerem. Ludzie, którzy się uśmiechają, akceptują życie takim, jakie jest i dla nich stracony jest każdy dzień bez uśmiechu.

Jeżeli chcemy być szczęśliwi, to musimy każdy poranek zaczynać od uśmiechu. Nawet jeśli nie chce nam się wstać z łóżka, to pomyślmy sobie, że właśnie dziś będzie wspaniały dzień.

Dając komuś chociażby drobiazg, wywołujemy w nim uśmiech i ten ktoś jest bardzo wdzięczny. To kolejny dowód na to, że warto się uśmiechać. Częste uśmiechanie się poprawia nastrój, samopoczucie.

Myślę również, że nikt nie lubi otaczać się ludźmi, którzy narzekają, każdy woli towarzystwo ludzi uśmiechniętych i wesołych.

Kornel Makuszyński wiedział, jaka jest moc uśmiechu, warto zatem zacząć od zaraz uśmiechać się i być szczęśliwym.

Julita Cudaszewska, kl.VIb