Wierność dziedzictwu

2016.04.26

Dnia 23 kwietnia 2016 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej  im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu odbył się  Powiatowy Konkurs Prezentacji Poezji i Prozy Ojca Świętego Jana Pawła II oraz utworów Jemu poświęconych i piosenek o tematyce religijnej.

Ten dostojny autor w swoich utworach i nauczaniu przekazał nam przesłanie - zadanie, które ma każdy z nas realizować przez całe ziemskie życie. Wezwał nas, abyśmy czuwali przy tym wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, a jednocześnie je bogacili.

Dlatego hasło konkursu brzmiało: "POZOSTAŃCIE WIERNI TEMU DZIEDZICTWU" .

Celem konkursu było szerzenie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o poezji i prozie Ojca Świętego Jana Pawła II oraz utworów literackich Jemu poświęconych. Konkurs miał na celu  budzenie poczucia dumy z wybitnej osoby Papieża Polaka, a także udział w dziedzictwie przekazywanym przez Niego.

Konkurs przeprowadzony był w trzech kategoriach wiekowych:

I grupa            - klasy I - III,

II grupa           - klasy IV - VI,

III grupa         - klasy gimnazjalne.

Do konkursu przystąpiło 22 uczestników ze szkół z okręgu powiatu szamotulskiego - 17 uczestników reprezentowało szkoły podstawowe  i 5 osób gimnazjum. Naszą Szkołę reprezentowały 3 uczennice:

- Weronika Lis z klasy III, która zajęła II miejsce w swojej kategorii
- Alicja Napierała i Zosia Zielińska z klas IV.

Za udział w konkursie, każdy z uczestników otrzymał obrazek Jezusa Miłosiernego /z racji Roku Miłosierdzia/, pamiątkowy dyplom i nagrodę książkową. Osoby, które zajęły czołowe miejsca otrzymały dodatkowo cenne nagrody książkowe.

W trakcie kiedy komisja konkursowa ustalała ostateczne wyniki, wszyscy zebrani zostali zaproszeni do świetlicy szkolnej na słodki poczęstunek.

Osoby zabierające głos podkreśliły, że dla uczestników konkursu występ przed publicznością to okazja, aby uczyć się pokonywać tremę a także doskonalić umiejętności.

Taki występ ubogaca duchowo, uwrażliwia i poszerza wyobraźnię, zarówno osób występujących jak i słuchających, dlatego warto aktywizować naszych młodych miłośników recytacji i śpiewu do rozwijania swoich talentów.

Justyna Dojas