Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego

2016.11.28

W piątek, 25 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego organizowanego co roku przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Do konkursu przystąpiło dziewięcioro uczniów z klas piątych i szóstych. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z tekstem „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnara. Szesnaście zadań dotyczyło m.in. czasu i miejsca akcji powieści, wydarzeń w niej przedstawionych, oceny postępowania Gereba – jednego z bohaterów, uzasadnienia słuszności postępowania chłopców itd. Wiele pytań odnosiło się do językoznawczej wiedzy uczniów – pytano m.in. o orzeczenia, typy zdań, liczebniki, związki frazeologiczne. Uczestnicy konkursu musieli także zredagować zaproszenie, kodeks postępowania grupy rówieśników oraz kartkę z pamiętnika.